Παρέστησαν ο πρέσβης της Ολλανδίας στην Ελλάδα κ. Πολ Μπρούβερ με τη σύζυγό του, ο δήμαρχος Βόλου κ. Κυρ. Μήτρου, οι πρόεδροι των Δημοτικών Οργανισμών και οι τοπικές Αρχές.
Σε χαιρετισμό του ο πρόεδρος του Καλλιτεχνικού Οργανισμού Βόλου κ. Ι. Τσιώλης, τόνισε ότι "Η έκθεση αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία σε εποχές όπου ο ρατσισμός, οι πολιτικές και φυλετικές διακρίσεις περισσεύουν".
![](/images/stories/ollandospresbhs_annafrankvolos.jpg)
Στη συνέχεια ο κ. Ηλίας Φρεζής διάβασε μηνύματα και χαιρετισμούς των βουλευτών της πόλης, καθώς και μηνύματα του προέδρου του ΚΙΣ κ. Μ. Κωνσταντίνη και του προέδρου της Ι.Κ. Θεσσαλονίκης κ. Δ. Σαλτιέλ. Η χαρισματική, 16χρονη βιολίστρια από την Ολλανδία Σεσίλια Μπερναντίνι απέδωσε με δεξιοτεχνία το πρώτο και δεύτερο μέρος της πρώτης σονάτας του Μπαχ.
Στη συνέχεια οι μαθήτριες του Δημοτικού Ωδείου Βόλου Θάλεια Παπαγεωργίου και Θέμις Κολόζου εμπλούτισαν την εκδήλωση με μελωδική απόδοση αποσπασμάτων από το "Ημερολόγιο" της Αννα Φράνκ.
Κατά την ομιλία του ο πρέσβης της Ολλανδίας κ. Μπρούβερ τόνισε ότι η μνήμη της Άννα Φράνκ, παραμένει ζωντανή, μέσα από το ημερολόγιό της, η οποία παρ' όλα όσα πέρασε, εξακολουθούσε να πιστεύει ότι κατά βάθος οι άνθρωποι έχουν καλή καρδιά. Εξέφρασε δε την ελπίδα και τη βεβαιότητα ότι η έκθεση, θα θυμίζει σε όλους μας ότι η ειρήνη, η ανοχή και η αλληλεγγύη χρειάζονται τις συνεχείς προσπάθειες όλων των ανθρώπων. Δήλωσε δε ότι η έκθεση αυτή θα αποτελέσει την απαρχή και άλλων πολιτιστικών εκδηλώσεων με τη συνεργασία της Ολλανδικής Πρεσβείας και του Δήμου Βόλου.
Εγκαινιάζοντας την έκθεση, η οποία αποτελεί ένα εξαιρετικό γεγονός για την πόλη, ο δήμαρχος Βόλου κ. Κυρ. Μήτρου, τόνισε την ιδιαίτερη σημασία της. Εξέφρασε δε τη βεβαιότητα ότι όλοι οι συμπολίτες και ιδιαίτερα οι νέοι και τα παιδιά, θα την επισκεφθούν ώστε να διδαχθούν από τις δυσκολίες που πέρασε η ανθρωπότητα -πρίν 60 χρόνια- τις καταστροφικές συνέπειες ενός ανελέητου πολέμου. Ακολούθησε ξενάγηση των επισήμων και των επισκεπτών στην έκθεση και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με δεξίωση.
![](/images/stories/ollandeza_mousikos_bolos.jpg)
Το Σάββατο 23.2.02, στο κατάμεστο Δημοτικό Θέατρο Βόλου, δόθηκε συναυλία από τη συμφωνική Ορχήστρα Νέων με σολίστ τη Σεσίλια Μπερναντίνι, η οποία απέδωσε κλασσικά μουσικά κομμάτια με μεγάλη επιτυχία. Η ορχήστρα, υπό τη διεύθυνση του διακεκριμένου μαέστρου κ. Συμέων Κόγκαν, έπαιξε κομμάτια των Χαϊντν, Ντβόρακ, Μπαχ και Λίστ. Της συναυλίας προηγήθηκε ομιλία του καλλιτεχνικού διευθυντή κ. Δ. Μαραγκόπουλου. Ο πρέσβης της Ολλανδίας παρέθεσε δείπνο προς τιμήν του Δήμου Βόλου, στο οποίο παρακάθισαν ο Νομάρχης, ο δήμαρχος, ο πρόεδρος και ο γεν. γραμματέας της Ι.Κ. Βόλου και άλλοι τοπικοί παράγοντες.
Ο Ολλανδός πρέσβης χαρακτήρισε "καταπληκτική" την επιτυχία των εκδηλώσεων και εξέφρασε τις ευχαριστίες του σε όσους εργάστηκαν για το αποτέλεσμα αυτό.
Οι εκδηλώσεις συνδιοργανώθηκαν από την Ολλανδική Πρεσβεία, τον Καλλιτεχνικό Οργανισμό και το Κέντρο του Μουσικού Θεάτρου Δήμου Βόλου, και την Ισραηλιτική Κοινότητα, με την ευγενική χορηγία των Inderdean, Phillips, του βιομηχάνου Κώστα Λούλη, στη μνήμη του παιδικού φίλου του Δανιέλ Αμαρίλιο και της Coca-Cola.
Η έκθεση θα παραμείνει στο Βόλο για ένα μήνα, στη συνέχεια θα μεταφερθεί στην Κέρκυρα και κατόπιν στη Χαλκίδα.