Τη φωτογραφική έκθεση «Εβραϊκή παρουσία στα Γιάννενα» της Διαμάντω Μάτσα παρουσιάζει το Ίδρυμα «Ιωσήφ και Εσθήρ Γκανή» από την Τετάρτη 3 Ιουλίου έως τις 23 Αυγούστου.
Την έκθεση αφιερώνει η Διαμάντω Μάτσα στη μνήμη του πατέρα της Ιωσήφ Μάτσα, που έσωσε, κατέγραψε, μελέτησε και ερεύνησε πολλά στοιχεία από την εβραϊκή παράδοση των Ιωαννίνων, αλλά δυστυχώς έφυγε πριν προλάβει να ολοκληρώσει το έργο του. Στόχος της είναι να καταγράψει ό,τι αποδεικνύει σήμερα την ύπαρξη εβραϊκού στοιχείου της πόλης, αλλά και ό,τι υπήρχε και χάθηκε απότομα.
Στις 21.6.2024 τα μέλη της Ι.Κ. Ιωαννίνων υποδέχθηκαν με συγκίνηση και φιλοξένησαν στη Συναγωγή ομάδα Αμερικανών Γιαννιωτοεβραίων, οι οποίοι επισκέφτηκαν τον τόπο καταγωγής τους. Στη Συναγωγή έγινε η λειτουργία του Καμπαλάτ Σαμπάτ καθώς και μνημόσυνο για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης της 7ης Οκτωβρίου.
Μία διαφορετική συνάντηση, που είχε στο επίκεντρο τον άνθρωπο, αποτέλεσε η εκδήλωση μνήμης στα Γιάννενα για τα 80 χρόνια από τον εκτοπισμό των Εβραίων της πόλης στις 25 Μαρτίου 1944 και την εξόντωση στα ναζιστικά στρατόπεδα άνω των 1.800 Γιαννιωτών Εβραίων. Η Ισραηλιτική Κοινότητα Ιωαννίνων και η Epirus Memories διοργάνωσαν την περασμένη Δευτέρα στα ΓΑΚ-Ιστορικό Αρχείο Ηπείρου (Σουφαρί Σαράι), την ομαδική έκθεση «80 Χρόνια Μετά», η οποία κινήθηκε σε πολλαπλά επίπεδα, πιάνοντας το νήμα της μνήμης μέσα από τις ιστορίες των ανθρώπων που χάθηκαν, αλλά και όσων επέζησαν.
Η έκθεση φωτογραφίας που παρουσίασε η Αρτεμις Αλκαλάη με φωτογραφίες από Γιαννιώτες Εβραίους που επέζησαν του Ολοκαυτώματος και οι οποίες εκτέθηκαν για πρώτη φορά στην πόλη, συγκέντρωσε το ενδιαφέρον γιατί μεταξύ άλλων έδειχνε να «επιστρέφουν» στο σπίτι τους τα πρόσωπα, οι άνθρωποι που με τη βιωμένη ζωή τους αποτέλεσαν μέρος της συλλογικής ταυτότητας της πόλης όπως αυτή διαμορφώθηκε μέσα στους αιώνες συνύπαρξης στα Ιωάννινα.
Περισσότερα: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ 80 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΟΠΙΣΜΟ ΤΩΝ ΓΙΑΝΝΙΩΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ
Περισσότερα: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ 80 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΟΠΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Στις 13.2.2024 δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα της εφημερίδας Καθημερινή το άρθρο της Μαργαρίτας Πουρνάρα «Iωάννινα: Με τσαμπουκά για το μέλλον, με σεβασμό για το παρελθόν» στο οποίο περιλαμβάνεται η υποενότητα «Η βαριά κληρονομιά του Ελισάφ» που αναδημοσιεύεται παρακάτω.
Η βαριά κληρονομιά του Ελισάφ
Το εντυπωσιακό αρχοντικό της οικογένειας της δικηγόρου Νίκης Λάππα ήταν το αρχηγείο των Ελλήνων προυχόντων την περίοδο της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων από τους Τούρκους: «Τα Γιάννενα ήταν αρχικά βουτηγμένα στον πουριτανισμό και ύστερα στην ατμόσφαιρα που έφεραν οι κάτοικοι των χωριών. Με την Εγνατία και την Ιόνια όμως έγινε μια ρωγμή σε αυτόν τον παλιό κόσμο. Το ίδιο έγινε και με την εκλογή του Μωυσή Ελισάφ που είχε τη στόφα και την ακτινοβολία να μεταμορφώσει την πόλη. Δυστυχώς δεν πρόλαβε. Ηταν τεράστια η ατυχία μας». Πώς και μια κλειστή κοινωνία έβγαλε τον πρώτο Εβραίο δήμαρχο στην Ελλάδα: «Ψήφισαν τον Γιαννιώτη γιατρό που είχε δώσει για δεκαετίες τεκμήριο ακεραιότητας και αγάπης στη γενέτειρά του. Οχι τον Εβραίο», μου είπε.
Περισσότερα: ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ Μ. ΠΟΥΡΝΑΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ – «Η ΒΑΡΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΕΛΙΣΑΦ»