ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ, οι Εβραίοι εμισούντο λόγω της θρησκείας τους. Στον 19ο και στις αρχές του 20ου αιώνος, εμισούντο λόγω της φυλής τους. Σήμερα μισούνται επειδή έχουν δημιουργήσει ένα κράτος - έθνος, το κράτος του Ισραήλ. Το μίσος παίρνει διάφορες μορφές, παραμένει όμως βασικά το ίδιο: είναι η άποψη ότι οι Εβραίοι δεν έχουν δικαίωμα να υπάρχουν ως ελεύθερα και ίσα ανθρώπινα όντα.
Η τελευταία όμως μορφή εδημιούργησε ένα είδος αντισημιτισμού που λειτουργεί διαφορετικά. Η δυτική άποψη για τους Εβραίους και την γη τους είναι ριζωμένη στην πολιτιστική μας κληρονομιά.
Επτά συλλήψεις από την Αντιτρομοκρατική για εμπρησμούς σε ξενοδοχείο και συναγωγή στο κέντρο της Αθήνας.
Οι εμπρησμοί σημειώθηκαν στις 15 Μαΐου 2024 (στο ξενοδοχείο) και στις 18 Ιουνίου 2024 (στη συναγωγή) - Από τους συλληφθέντες, οι πέντε προφυλακίστηκαν και οι δύο αφέθηκαν με περιοριστικούς όρους.
Κύριε διευθυντά
Ως τακτικός αναγνώστης της εφημερίδας σας θέλω να σας συγχαρώ για τους συνεργάτες σας, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται οι έγκριτοι δημοσιογράφοι Τάκης Θεοδωρόπουλος, Παντελής Μπουκάλας και Σάκης Μουμτζής.
Συμπτωματικά στο φύλλο της εφημερίδας σας της 30ής Απριλίου –Μεγάλη Τρίτη– γράφουν και οι τρεις άρθρα σχετιζόμενα με το Ισραήλ και τους Εβραίους.
Θα σχολιάσω μόνο το άρθρο του κ. Μπουκάλα στην πρώτη σελίδα της εφημερίδας με τίτλο «Η Μεγάλη Εβδομάδα και ο αντιιουδαϊσμός».
Περισσότερα: ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΠΑΘΗ. ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ Β. ΑΛΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Μετά από επικοινωνία του κ. Μίνου Μωυσή με τη διευθύντρια του Νομισματικού Μουσείου της Αθήνας σβήστηκε άμεσα το αντισημιτικό σύνθημα “KILL ALL ZIONISTS” που είχε γραφτεί στον τοίχο του.
Με ανάρτηση στο facebook στις 15.5.2024 ο κ. Μωυσής ευχαρίστησε τη Διοίκηση του Μουσείου για την άμεση και αποτελεσματική ανταπόκριση, επισημαίνοντας: «Σε αυτές τις δύσκολες για όλους μας συνθήκες, υπάρχουν αυτιά που ακούν και μυαλά που καταλαβαίνουν. Ας μην αφήνουμε τίποτα που μας ενοχλεί να πέφτει κάτω».
Περισσότερα: ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΚΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ
Αν θέλετε διαδώστε.
Σημερινή φωτογραφία. Στο πιο κεντρικό σημείο της Αθήνας, στον τοίχο του Νομισματοκοπείου επί της οδού Πανεπιστημίου.
Έχει άραγε ουσιαστική βάση να θεωρώ ότι το σύνθημα αυτό στρέφεται εναντίον μου απειλητικά και πιθανόν να προκαλέσει σε βάρος μου μίσος ή βία;
Η απάντηση είναι ΝΑΙ, υπό την προϋπόθεση ότι είμαι Σιωνιστής. Η προϋπόθεση υλοποιείται και εξηγώ γιατί.
Περισσότερα: ΑΝΑΡΤΗΣΗ του ΜΙΝΟΥ ΜΩΥΣΗ για ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΚΟ ΓΚΡΑΦΙΤΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ